Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Planuję budowę domu pasywnego. Zastanawiam się, czy lepiej będzie zastosować ścianę zewnętrzną dwuwarstwową (22cm cegły silikatowej + 28cm wełny mineralnej) czy ścianę trójwarstwową (22cm cegły silikatowej +28cm wełny mineralnej +12cm cegły klinkierowej)?

Ściana dwuwarstwowa jest rozwiązaniem spotykanym w budynkach pasywnych częściej, choć można znaleźć przykłady zastosowania z powodzeniem ściany trójwarstwowej. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia zdecydowanie niższa cena wykonania oraz fakt, że ściana taka jest łatwiejsza do zaprojektowania i wykonania przez ekipę budowlaną. W internecie i literaturze fachowej można znaleźć więcej przykładów konstrukcyjnych rozwiązań detali takiej ściany.
Za ścianą trójwarstwową przemawia jej większa trwałość i odporność na uszkodzenia, np. uderzenia z zewnątrz. Przemawiają za nią także względy estetyczne. Wykonując warstwę zewnętrzną (oblicowanie) z cegły klinkierowej, można uzyskać ciekawy efekt wizualny. Ściana trójwarstwowa jest zdecydowanie trudniejsza do zaprojektowania. Należy precyzyjnie zaplanować i rozwiązać wszystkie węzły konstrukcyjne, takie jak miejsce osadzenia okien, miejsce połączenia z dachem, nadproża, ścianka attykowa itd. Ściana musi być zaprojektowana w taki sposób, aby zminimalizować powstawanie mostków termicznych. Oddzielną kwestię stanowi kotwienie zewnętrznej warstwy ściany trójwarstwowej (oblicowania) do warstwy konstrukcyjnej. W zwykłych budynkach stosuje się do tego specjalne kotwy lub wykonuje mocowanie z prętów stalowych. Odległość pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzną wynosi 10-14 cm, co wynika z grubości termoizolacji. W przypadku budynku pasywnego konieczna jest grubsza warstwa izolacji, przez co zwiększa się odległość pomiędzy warstwami ściany, i dlatego łączące je elementy muszą być odpowiednio mocniejsze lub większa musi być ich ilość. Elementy te przechodzą przez warstwę termoizolacji. Niezbędne jest sprawdzenie na etapie projektowania budynku, w jaki sposób wpłyną one na właściwości termoizolacyjne przegrody, a na etapie wznoszenia obiektu kluczowe jest prawidłowe i dokładne uszczelnienie przejść kotwi przez warstwę izolacji.

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378