Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Kompaktowe urządzenia grzewcze dla budynków pasywnych

Kompaktowe urządzenie grzewcze to urządzenie zaprojektowane na użytek jednorodzinnych budynków pasywnych. Rozwiązania takie wprowadziło do swoich ofert w ostatnich latach kilku producentów urządzeń grzewczych. Kompaktowa centrala grzewcza w celu zapewnienia jak największej wydajności i oszczędności miejsca sprzęga do pracy wentylatory, rekuperator, filtry powietrza, zbiornik ciepłej wody użytkowej, pompy cyrkulacyjne oraz nagrzewnicę, zamykając wszystkie te elementy i integrując je dla zapewnienia najlepszej wydajności w jednym urządzeniu.
schematystr17cwww440.jpg
Jak wygląda schemat działania kompaktowej centrali grzewczej? Świeże powietrze pobierane z zewnątrz przeprowadzane jest przez rekuperator, gdzie ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza zużytego wyrzucanego na zewnątrz budynku. Przed wejściem do rekuperatora powietrze jest wstępnie ogrzewane przez gruntowy wymiennik ciepła. Ma to szczególnie istotne znaczenie w czasie niskich temperatur, kiedy bardzo zimne powietrze zewnętrzne mogłoby doprowadzić do oszronienia, a co za tym idzie do złej pracy lub uszkodzenia rekuperatora. Alternatywnie do GWC można zastosować dodatkową nagrzewnicę. Po przejściu przez rekuperator ogrzane powietrze – jeśli zachodzi taka konieczność – jest dodatkowo dogrzewane do zadanej wartości przy pomocy wodnej nagrzewnicy powietrza zasilanej wodą ze zbiornika ciepłej wody użytkowej. Tak przygotowane powietrze doprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi i nawiewane do pomieszczeń mieszkalnych, a następnie rozprowadzane po całym budynku. Kanały wyciągowe zlokalizowane w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych odprowadzają powietrze przez centralę wentylacyjną do rekuperatora, gdzie następuje odzysk ciepła na rzecz świeżego powietrza czerpanego do budynku. Następnie z powietrza za rekuperatorem odbierane jest tzw. ukryte ciepło przy pomocy małej pompy ciepła powietrze/woda, które przekazywane jest do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Opcjonalnie do centrali mogą zostać podłączone zewnętrzne kolektory słoneczne.
str21kompaktowa.jpg
Kompaktowa centrala grzewcza. Źródło: http://www.baukanzlei.at
Za zastosowaniem kompaktowej centrali grzewczej przemawia fakt, że przy pomocy jednego urządzenia, o gabarytach niewiele większych od lodówki, kompleksowo rozwiązuje się kilka niezwykle istotnych dla budynku pasywnego zagadnień, tj.: kwestię odzysku ciepła, wentylacji oraz zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową. Zastosowanie dobrej jakości kompaktowej centrali gwarantuje minimalne straty cieplne oraz dobry poziom ochrony przed hałasem. Alternatywą może być wykonanie instalacji z oddzielnych komponentów. W takim wypadku jednak tylko od solidności i umiejętności projektanta oraz wykonawcy zależy, czy elementy, o których mowa, zostaną dobrane i sprzężone w sposób gwarantujący odpowiednią jakość i wydajność. Decydując się na kompaktową centralę grzewczą otrzymujemy gotowe do montażu urządzenie, wykonane w specjalistycznym zakładzie, posiadające certyfikaty jakości i gwarancje producenta.

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378