Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Budynek pasywny – lżej dla portfela i środowiska


Budynek pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Dzięki temu, poza zmniejszeniem zapotrzebowania na energię do ogrzewania, uzyskujemy podniesienie jakości i trwałości budynku, a tym samym zwiększenie wartości rynkowej. Podstawową, niezaprzeczalną zaletą budownictwa pasywnego jest to, że nie odcina się od budownictwa tradycyjnego, lecz korzysta ze sprawdzonych technologii. Nie wymaga więc wprowadzania i testowania nowych materiałów. Nie wymaga kosztownych badań. Nie tworzy nowych typów architektury, które mogłyby stanowić dysonans w zestawieniu z istniejącą zabudową.
ciekawostka.jpg
Co więcej, koncepcja budynku pasywnego w sposób naturalny łączy się z kwestią wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Budynki te wykazują dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż budynki tradycyjne. Dzięki temu maleją koszty zastosowania takich rozwiązań jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Mniejsze i tańsze instalacje tego typu są w stanie pokryć całe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, które dodatkowo pokrywane jest przy pomocy alternatywnych źródeł energii, pozwala zmniejszyć emisję szkodliwych gazów i tym samym chronić środowisko naturalne.
Koncepcja ta została sprawdzona w ramach licznych projektów realizowanych od lat w państwach „starej” Unii Europejskiej. Do tej pory zbudowano około 5000 jednostek mieszkaniowych. W naszym kraju w ostatnich latach powstały także pierwsze domy pasywne. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia możliwe jest wybudowanie domu, który będzie zużywał zaledwie 15% energii, jaką należałoby dostarczyć do ogrzania analogicznego budynku tradycyjnego, a przy tym będzie on zdrowszy i bardziej komfortowy.

Zapraszamy do zapoznania się z całą zawartością naszej publikacji. Przybliżymy Państwu zasadę działania budynków pasywnych, stosowane w nich rozwiązania techniczne jak np.: system wentylacji z odzyskiem ciepła, energooszczędne okna, gruntowe wymienniki ciepła, itp. Przedstawimy także aspekty ekonomiczne i higieniczne tego standardu budownictwa oraz omówimy przykłady zrealizowanych budynków pasywnych. Liczymy, że uda się nam przekonać Państwa do wykorzystania tej technologii w realizowanych obiektach.

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378