Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Certyfikaty jakości energetycznej dla budynków

energiepass1.jpg
W dniu 4 stycznia weszła w życie unijna dyrektywa 2002/91/WE, wprowadzająca obowiązek certyfikacji budynków pod względem zapotrzebowania na energię. Certyfikaty pozwolą potencjalnemu nabywcy, jeszcze przed dokonaniem zakupu, poznać zapotrzebowanie na ciepło i koszt ogrzewania budynku. Nowe prawo ma na celu ograniczenie zużycia energii do celów grzewczych oraz promocję rozwiązań energooszczędnych.
Budynki klasyfikowane będą pod względem zapotrzebowania na energię cieplną. Zostaną przypisane do siedmiu klas oznaczonych literami od A do G, podobnie jak ma to miejsce w przypadku sprzętu domowego, takiego jak lodówka, pralka czy zmywarka. Przynależność do klasy A oznacza najmniejszą energochłonność. Do klasy G należą obiekty o największym zapotrzebowaniu na ciepło. Klasa energetyczna stanie się kryterium, którym klienci będą mogli kierować się przy dokonywaniu wyboru mieszkania lub domu. Świadectwa zachowają ważność przez okres 10 lat.

Do wprowadzenia dyrektywy w życie niezbędna jest odpowiednia ustawa zawierająca uregulowania szczegółowe. Jest ona aktualnie przygotowywana w Ministerstwie Transportu i Budownictwa.

Dyrektywa obowiązuje już w wielu krajach unii europejskiej. Przykładowo w Niemczech dla klasy energetycznej A określono maksymalne zapotrzebowanie na energię grzewczą na poziomie 50 kW/m2rok.Domi pasywny wykazuje ponad trzykrotnie mniejsze zapotrzebowaniem na ciepło! Zużycie energii nie przekracza w nim 15 kW/m2rok.

Treść Dyrektywy

Napisane dnia: 26.01.06
 Wydrukuj tę stronę Wydrukuj tę stronę
  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378