Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Budynek pasywny z naturalnych materiałów.

Gesamtansichtsept05600.jpg
Widok od północnego wschodu (źródło GrAT)
W Austrii w Boeheimkirchen powstał eksperymentalny budynek o przeznaczeniu biurowo-ekspozycyjnym. Do jego budowy wykorzystano materiały odnawialne – pochodzenia naturalnego i ulegające biodegradacji. Inicjatorzy projektu postawili sobie za cel stworzenie budynku funkcjonalnego, zdrowego, taniego i neutralnego dla środowiska naturalnego. Podczas planowania przeanalizowano cały cykl życia budynku, poczynając od jego budowy poprzez eksploatację aż po jego rozbiórkę i utylizację, pod względem jego wpływ na środowisko naturalne. Minimalne zużycie energii na cele grzewcze zostało osiągnięte poprzez wykonanie obiektu w technologii budynku pasywnego. Dla zmniejszenia energochłonności i materiałochłonności zastosowano materiały pochodzenia naturalnego. Dobrano je tak, aby w przyszłości budynek można było łatwo rozebrać a pozostałe odpady posegregować, poddać utylizacji czy przetworzyć.
TenglerGrAT3600.jpg
Elewacja południowa (źródło GrAT)
Konstrukcję budynku, ściany zewnętrzne i działowe wykonano z drewna. Z materiału tego wykonane są także kanały wentylacji mechaniczne. Jako materiał izolacyjny dla ścian, podłogi i dachu zastosowano prasowane bele słomiane. Współczynnik przenikania ciepła dla tak zaizolowanych przegród wynosi 0,12 W/m2K. Od strony południowej budynku zlokalizowano przeszkloną ścianę kurtynową. Taka lokalizacja pozwala maksymalnie wykorzystać ciepło z promieniowania słonecznego. Dla spotęgowania zysków energetycznych zastosowano niewielki zbiornik wody. Spełnia on funkcję powierzchni refleksyjnej. Budynek wyposażony został w ścienne kolektory słoneczne, w celu aktywnego pozyskiwania energii cieplnej. Przeszklona fasada południowa pozwala uzyskać pasywne zyski energetyczne.
TenglerGrAT2480.jpg
Podcienia - elewacja południowa (źródło GrAT)
Do zaspokojenia potrzeb grzewczych w okresie niskich temperatur, zastosowano piec opalany biomasą. Jest on połączony z zasobnikiem pozwalającym na magazynowanie ciepła i równomierne przekazywanie go do budynku w dłuższym okresie czasu. W budynku obok ścian izolowanych słomą wbudowano dla celów badawczych i ekspozycyjnych moduły ścian izolowane, celulozą, wełną owczą i konopiami. Zademonstrowano także różnorodne ekologiczne materiały budowlane, takie jak tynki, tekstylia, farby, lakiery itp. W budynku znajduje się trwała ekspozycja przybliżająca sposób wytwarzania i możliwe zastosowania odnawialnych materiałów budowlanych. Więcej informacji znaleźć można na stronie http://www.s-house.at.

Napisane dnia: 15.01.06
 Wydrukuj tę stronę Wydrukuj tę stronę
  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378