Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Kampania na rzecz racjonalnego zużycia i produkcji energii w Europie
Andris Piebalgs- Europejski Komisarz ds. Energii

AndrisPiebalgs150.jpg
Inteligentna produkcja i konsumpcja energii na zawsze zmieni sytuację energetyczną w Europie. Jest to przesłanie Kampanii Energetyka Zrównoważona Środowiskowo dla Europy 2005-2008. Proces ten będzie również promować lepsze standardy życia, stymulować wzrost gospodarczy, tworzyć miejsca pracy i umacniać konkurencyjną pozycję europejskiego przemysłu na światowych rynkach.
Zużycie energii w Unii Europejskiej wciąż wzrasta i w coraz większym stopniu uzależniamy się od importowanych paliw kopalnych, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo dostaw energii w Europie. Wzrost wykorzystania paliw kopalnych ma ponadto niekorzystny wpływ na środowisko. Musimy ograniczyć emisję dwutlenku węgla i spowolnić proces globalnego ocieplenia.
Bardzo się cieszę, że rozpoczęcie tej kampanii edukacyjnej będzie wspierać wejście w życie Protokołu z Kioto z 16 lutego 2005 r.
W przyszłości podaż i popyt energii w Europie będą musiały w znacznie większym stopniu opierać się na odnawialnych źródłach energii i koncentrować na metodach oszczędzania energii. Jest to i wciąż będzie wkład sektora energetycznego w walkę mającą na celu zapobieganie wyczerpaniu naturalnych surowców i zmianie klimatu oraz poprawę stanu środowiska i zdrowia publicznego, jak również zapewnienie ekonomicznego i społecznego wzrostu.
Obecnie możemy być dumni z faktu, że Europa jest liderem w dziedzinie rozwijania technologii oszczędnego ogrzewania i chłodzenia, procesów elektrociepłowniczych i przemysłowych, jak również obszarów energii odnawialnej, takiej jak energetyka wiatrowa i fotowoltaiczna. Termiczne technologie słoneczne, biopaliwa, rozwiązania dla budynków energooszczędnych oraz oparte na odnawialnych źródłach energii i bardzo wydajne systemy ciepłownicze stale zdobywają nowe rynki. Doświadczenia z regionów i miast europejskich udowodniły jednak, że stymulacja szerszego rozwoju takich systemów nie polega wyłącznie na badaniach i programach demonstracyjnych, ale również na podnoszeniu świadomości społecznej. Mówiąc inaczej, naszym obecnym zadaniem jest przekonanie konsumentów i kluczowych decydentów o korzyściach płynących z produkcji i użycia inteligentnej energii odnawialnej.
Komisja określiła cele na rok 2010 zarówno dla energii odnawialnej i poszanowania energii, które -choć są jedynie wskaźnikowe - zostały poparte przez rządy krajowe. Aby osiągnąć nasze cele, wszyscy musimy się zaangażować: osoby prywatne, społeczności lokalne, przedstawiciele branży energetycznej, przemysłu oraz władze publiczne. Razem możemy osiągnąć wiele, a każdy, nawet najmniejszy wkład pozwoli ukształtować lepszą przyszłość energetyczną dla wszystkich obywateli Europy.
Przedstawiona w tym kontekście kampania Energetyka Zrównoważona Środowiskowo dla Europy 2005-2008 stanowi wyraźny gest poparcia dla wszystkich, którzy działają na rzecz energetyki zrównoważonej środowiskowo pomagając w upowszechnieniu ich osiągnięć oraz podnosząc świadomość europejskich decydentów na temat pozytywnych skutków płynących z dodatkowych inwestycji w tym sektorze.
W imieniu Komisji Europejskiej, jako Komisarz odpowiedzialny za energię, głęboko angażuję się w sukces tej Kampanii i zachęcam do dołączenia do naszych działań.


źródło: Komisja Europejska

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378