Budynek, dom pasywnyKRES - edukacja ekologiczna
Menu Główne  

Wyszukiwanie  


  
Dom Pasywny w Polsce – zakończenie konkursu

We wtorek, 18 października 2005 r., w Sali Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste zakończenie konkursu na projekt DOMU PASYWNEGO. Konkurs miał charakter ogólnopolski i skierowany był do studentów wydziałów architektury. Jego pomysłodawcą i zarazem głównym organizatorem był Rockwool Polska we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Na konkurs wpłynęło ok. 40 prac.
Celem konkursu było uzyskanie projektu współczesnego domu jednorodzinnego, zgodnego ze standardami DOMU PSYWNEGO. Jego podstawowymi cechami jest energooszczędność, zastosowanie dostępnych materiałów, szczególnie izolacyjnych oraz ekonomicznych rozwiązań, Zaprojektowany dom powinien spełniać potrzeby mieszkaniowe 4-osobowej rodziny: rodzice i 2 dzieci, której roczny dochód wynosi ok 15.000 EUR. Andrzej Kielar, Prezes Zarządu Rockwool Polska, na uroczystości wręczenia nagród podziękował wszystkim studentom. Wyraził też nadzieję, że dzięki uczestnictwu w konkursie „Dom Pasywny w Polsce” zyskali cenną wiedzę na temat energooszczędnych rozwiązań i w przyszłości będą ją wykorzystywać w pracy zawodowej. Andrzej Kielar wyjaśnił również powody zaangażowania się firmy produkującej materiały izolacyjne w akcję edukacyjną, której elementem był konkurs na projekt DOMU PASYWNEGO: „W Polsce na temat budownictwa pasywnego mówi się niewiele. Chcemy podzielić się naszą wiedzą z przyszłymi architektami, wskazywać na możliwości, jakie daje użytkownikom budownictwo energooszczędne. Większość z nas nie uświadamia bowiem sobie, że można obniżyć zużycie energii do ogrzewania budynków aż do 90 proc.” Jury, w skład którego weszli architekci, znani z zainteresowania budownictwem energooszczędnym oraz osoby związane z energooszczędnością budynków z takich instytucji jak Krajowa Agencja Poszanowania Energii oraz Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego przyznało następujące nagrody: I nagroda - 7 000 PLN – Pan Jarosław Purzeczka z Warszawy II nagroda - 5 000 PLN – Pani Katarzyna Furgalińska z Bytomia (współpraca Pan Michał Lisiński) III nagroda - 3 000 PLN – Pan Marcin Nawrocki z Warszawy Termin rozpoczęcia konkursu nie był przypadkowy. Już za kilka miesięcy Polska, tak jak pozostałe kraje członkowskie, zobowiązana będzie do wprowadzenia Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej Efektywności Energetycznej Budynków. Energooszczędność będzie jednym z kluczowych wymagań stawianych przed nowo projektowanymi budynkami.
Patronat nad Konkursem obieli: Departament Architektury i Budownictwa Ministerstwa Infrastruktury, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego. Patron Medialny - Architektura Murator.

źródło: Rockwool

  

Copyright © 2004-2008 budynkipasywne.pl


Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 378